• ÁLLAPOT: Kritikusan veszélyeztetett faj
  • NÉPESSÉG: 200-300 egyed
  • TUDOMÁNYOS NÉV: Gorilla gorilla diehli
  • MAGASSÁG: 1.2 – 1.5m állva
  • SÚLY: közel 200 kg

A kutatók az elmúlt évtizedig nem tudták alaposan tanulmányozni a Cross River gorilla elterjedését és egyedszámát. Mivel a gorillák óvakodnak az emberektől, és zord területeken élnek, a kutatók sok gorillát nem tudtak megszámolni. Ehelyett a kutatók közvetett jeleket, például fészekszámot és becsült tartományméreteket használtak annak megállapítására, hogy ezekből a gorillákból mindössze 200-300 maradt a vadonban. A Cross River gorillái legalább 11 csoportban vannak szétszórva Kamerun és Nigéria síkvidéki, hegyvidéki erdeiben és esőerdőiben, amelyek területe kb. 7800 négyzetkilométer.
A nyugati gorilla ezen alfaja megjelenésében nagyon hasonlít a nagyobb számban előforduló nyugati síkvidéki gorillához, de finom eltérések találhatók a koponya és a fogak méretében. A Cross River gorillák egy olyan régióban élnek, ahol sok ember él, akik behatoltak a gorilla területére – erdőket irtanak ki fáért, és mezőket hoznak létre a mezőgazdaság és az állattenyésztés számára. Az erdőkben előfordul orvvadászat. Még néhány ilyen gorillának az elvesztése is káros hatással van egy ilyen kis populációra.
Az állatok védelmére irányuló erőfeszítések a nekik otthont adó erdők védelmére összpontosulnak. A WWF és partnerei Kamerun és Nigéria kormányával együttműködve létrehoztak egy védett területet a Cross River gorillának, amely átíveli e két nemzet határát.

Veszélyek

  • BELTENYÉSZTÉS

A populáció a beltenyészet és a genetikai sokszínűség elvesztését kockáztatja, mivel olyan kevés a Cross River gorilla. Másrészt, olyan csoportokban élnek, amelyek ritkán vagy sosem keverednek egymással.

  • VADÁSZAT

A gorillák vadászata és leölése illegális Kamerunban és Nigériában is, de a vadon élő állatokra vonatkozó törvények betartatása gyakran laza. A természetvédelmi erőfeszítések nyomán a vadászat alacsony szintre esett vissza, de még kevés gorillaelejtés is jelentős hatással lehet az amúgy is kis létszámú populációra.

MIT CSINÁL A WWF

Az elmúlt években a WWF és más nem kormányzati szervezetek együttműködtek fakitermelő cégekkel, a kameruni erdő- és vadvilágügyi minisztériummal és a helyi közösségekkel, hogy előmozdítsák a gorillák erdei otthonának fenntartható kezelését. Ezek az erőfeszítések hozzájárulnak annak biztosításához, hogy a fakitermelő vállalkozások megvédjék a vadfolyosókat, vízi utakat, és hozzájáruljanak az orvvadászat elleni küzdelemhez.

GORILLA élőhelyek

A gorillák, a legnagyobb élő főemlősök. Közép- és Kelet-Afrikában van az élőhelyük. Jól fejlett társadalomban élnek, és gyakran az emberhez hasonló viselkedést és érzelmeket mutatnak, beleértve a nevetést és a szomorúságot is. Az orvvadászat, a betegségek és az élőhelyek pusztítása továbbra is fenyegetést jelent a gorillák számára. A WWF azon dolgozik, hogy új védett területeket jelöljön ki, ahol a populációk gyarapodhatnak.

 Mit esznek a gorillák?

A gorillák főként vegetáriánus étrendet követnek, szárral, bambuszrügyekkel és gyümölcsökkel táplálkoznak. A nyugati síkvidéki gorillák azonban termeszekért és hangyákért is oda vannak, de feltörik a termeszfészkeket is, hogy megegyék a lárvákat.

A gorillák egyedül élnek?

A gorillák családi kolóniákban élnek, melyek néhány egyedtől több mint 40 főig terjedhetnek. Egy domináns hím vezet és évekig tartja a pozícióját.

Milyen közeli rokonságban állnak az emberek a gorillákkal?

Erős és intelligens állatok, a gorillák DNS-ük 98,3%-ban megegyeznek az emberével. Ők a legközelebbi unokatestvéreink a csimpánzok és a bonobók után.

Milyen fenyegetésekkel néznek szembe a gorillák?

Az orvvadászat, és az olyan betegségek, mint az ebola, nameg az élőhelyeik pusztulása fenyegeti a négy gorilla alfajt. A legtöbb gorilla védett területeken kívül él. A WWF új gorillarezervátumok kijelölésén dolgozik, például Kongóban is.

Milyen nagyra nőnek a gorillák?

A kifejlett hím gorillák akár 200kg-ot is nyomnak, és két lábon állva elérhetik a 1,5m magasságot is. Az érett hím gorillákat „ezüsthátúnak” nevezik a fehér szőrük miatt, amik körülbelül 14 éves korukban fejlődik ki a hátukon.

Milyen gyakran szülnek a gorillák?

A nőstények vemhességi ideje 8,5 hónap, utódaikat több évig nevelik. Általában a nőstények négy-hatévente szülnek egy babát. Ez a lassú népességnövekedés megnehezíti a gorillák számára, hogy kilábaljanak a populációjuk csökkenéséből.

A vadon élő állatokkal kapcsolatos bűnözés hatással van a gorillákra?

A gorillák és más emberszabású majmok illegális kereskedelme Közép-Afrikában elég nagy probléma. A WWF együttműködik partnereivel ennek a kereskedelemnek az ellenőrzésén, és elősegíti a vadon élő állatokra vonatkozó törvények hatékonyabb betartatását.

Legyél részese a Mesefarm varázslatának!

Csatlakozz a Mesefarm közösségéhez és legyél mindig naprakész! Iratkozz fel hírlevelünkre, és elsőként értesülhetsz legújabb meséinkről, irásainkról, valamint különleges, szülőknek szóló tippekről és akcióinkról.

Csatlakozz most, és élvezd az exkluzív tartalmakat első kézből!
Ha feliratkoztál, de még nem kaptál visszaigazolást, ellenőrizd a Spam vagy Promóciók mappát! A feliratkozás megerősítése nélkül sajnos nem tudjuk küldeni a hírleveleinket.

Hasznos oldalak

A HiPP univerzum a várandósság kezdetétől a kisgyermekkorig elkísér!

0
Megosztás