ÁLLAPOT: Kritikusan veszélyeztetett
TUDOMÁNYOS NÉV: Eretmochelys imbricata
SÚLY: 40-70 kg
HOSSZ: 75-90 cm
ÉLŐHELYEK: Óceánok

A sólyomcsőrűek nevét keskeny, hegyes csőrükről kapták. A páncéljuk pikkelyeinek jellegzetes mintázata van, melyek a széleken fogazott megjelenést kölcsönöznek. Ezek a színes mintás páncélok rendkívül értékessé teszik őket, és általában "teknőspáncélként" árulják a piacokon.
A cserepesteknősök főként a trópusi óceánokban találhatók meg, elsősorban a korallzátonyok környékén. Főleg szivacsokkal táplálkoznak, melyeket keskeny hegyes csőrükkel kiszednek a zátonyok hasadékaiból, de esznek tengeri kökörcsint és medúzákat is. A tengeri teknősök a Földön létező hüllők csoportjának élő képviselői, amelyek az elmúlt 100 millió évben éltek vizeinkben. Alapvető láncszemei a tengeri ökoszisztémáknak, és segítenek megőrizni a korallzátonyok és a tengeri növények egészségét.

Miért fontosak

A cserepesteknős segít megőrizni a korallzátonyok egészségét. Mivel eltávolítja a szivacsokat a zátony felszínéről, így jobb hozzáférést biztosítanak a zátonyhalaknak a táplálékuk eléréséhez. Kulturális jelentőségük és turisztikai értékük is van. Például a Korall-háromszög helyi lakosai számára a teknősöket megcsodálni érkező látogatók érkezése, elég jó bevételi forrás.

Veszélyek

A többi tengeri teknőshöz hasonlóan a sólyomcsőrűeket is fenyegeti a fészkelő és táplálkozó élőhelyek elvesztése, a túlzott tojásgyűjtés, a halászattal összefüggő mortalitás - mortalitás az a halálozási arányszám, ami megmutatja, hogy egy adott csoporton belül vagy egy adott okból hányan halnak meg - a szennyezés és a part menti települések fejlődése. Erre rájön még az illegális állatkereskedelem, mely jelentős egyedet fog be.
Halászat miatti pusztulás
A cserepesteknős különösen fogékony a halászhálóba való belegabalyodásra és a horgászhorgokra való véletlen beakadásra. A tengeri teknősöknek fel kell jönniük a felszínre, hogy lélegezzenek, ezért sokan megfulladnak, ha beleakadnak valamilyen halászati eszközbe. A halászat fokozódása miatt, ez a veszély egyre nagyobb problémát jelent.

MIT CSINÁL A WWF

A WWF közösségekkel együttműködve csökkenti a teknősök befogását. A teknősök pusztulásának hátterében gyakran a gazdasági döntések hiánya áll, ezért a WWF alternatív megélhetési lehetőségek kidolgozásán dolgozik, hogy a helyiek többé ne függjenek a teknősökből származó bevételektől. A WWF azon is dolgozik, hogy a TRAFFIC-on, a vadon élő állatok kereskedelmét figyelő hálózaton keresztül megállítsa. Helyi őröket is képeznek, hogy megvédjék a teknősöket az orvvadászattól.

A teknősök élőhelyének védelme

A WWF szerte a világon azon dolgozik, hogy védett tengeri területeket (MPA) hozzon létre annak érdekében, hogy a tengeri teknősöknek biztonságos helyük legyen a fészkeléshez, táplálkozáshoz és szabad vándorláshoz. Arra ösztönözik a kormányokat, hogy erősítsék meg a jogszabályokat, és biztosítsanak forrásokat a tengeri teknősök védelme érdekében. A WWF emellett támogatja a teknősfészkek megfigyelését és járőrözését a világ számos részén. Ez gyakran ökoturisztikai lehetőségekhez vezet, és alternatív megélhetést kínál a helyieknek.

Műholdas követés

A műholdas követés segítségével a kutatók nyomon követhetik a tengeri teknősöket, amint azok egyik helyről a másikra úsznak. A kapott adatok megmondják, hol vannak a fontos táplálkozási területek, és segít a vándorlási útvonalak felderítésében, és segít megállapítani, hogy, hol kerülhetnek kapcsolatba a teknősök a halászati tevekénységekkel és más veszélyekkel.

Legyél részese a Mesefarm varázslatának!

Csatlakozz a Mesefarm közösségéhez és legyél mindig naprakész! Iratkozz fel hírlevelünkre, és elsőként értesülhetsz legújabb meséinkről, irásainkról, valamint különleges, szülőknek szóló tippekről és akcióinkról.

Csatlakozz most, és élvezd az exkluzív tartalmakat első kézből!

Hasznos oldalak

Szállás Vas megyében Szelestén

0
Megosztás

Tetszik, amit látsz?

Nyomd meg az alábbi gombot, hogy kövess minket, nem fogod megbánni...