Galambos Berni - Rózsás jókedvet!
Fanyar Nyanyar a téli erdőt figyelte az ablakon át. Az apró, tarka pintyek és a cinegék nagy örömmel fogyasztották az erdei házikó előtti etetőből a friss almaszeleteket és a megmaradt banánhéját, és vidáman rebbentették fel szárnyaikat, amikor megérkezett a fekete rigó.
Nyanyar hirtelen az erdei kis utacskára tekintett, és furcsa, lábnyomokat pillantott meg. Az ajtóhoz lépett, ami nyikorogva nyílt ki, majdnem felébresztette vele a szunyókáló Céci manót. Az ajtó előtt egy gyönyörűen csomagolt fadoboz pihent, cédulával a tetején.
Kedves Nyanyar! Olyan sokat segítesz a körülötted élőkön, hogy szerettünk volna megajándékozni valamilyen különleges ajándékkal. Legyen minden napod karácsony!
A te kis manócskáid
Nyanyar szívét elöntötte a melegség. Lédi kíváncsian nézett rá, és Céci is nyitogatni kezdte a szemét. Odakuporodott Nyanyar mellé.
Nyissuk ki! Nyissuk ki! – biztatta a kis manó.
Jól van, türelem! Én is kíváncsi vagyok − felelte Nyanyar.
A dobozban, egy díszes áttetsző üvegben rózsaolaj aranya látszott. Egy másikban rózsaszín, piros és fehér rózsaszirmok tündököltek. Picurka flakonra a rózsavíz elnevezés került. A papírdobozokban teafilterek álltak, a filtereken kézzel festett rózsák virítottak. Mellettük kandírozott rózsaszirmok nevettek. Az utolsó picurka üvegek rózsalekvárt és szörpöt rejtettek
Na, megint egy semmirevaló ajándék! Mit kezdjek én ezekkel – dünnyögte Céci, és duzzogva visszabújt az ágyába.
Nem is te kaptad Céci, hanem én. A világ legcsodálatosabb kincse ez, imádom – felelte mosolyogva Nyanyar.
Ja, persze, majd erről is valami szuperszonikus csodákat fogsz mesélni, pedig a rózsa csak egy virág – morgott tovább a manócska.
Ez így van. Csodálatos virág, szuperszonikus mesékkel, sokféle gyógyhatással. A legnagyszerűbb tulajdonsága, hogy harmonizál, elűzi a félelmeidet Céci.
Nem félek én semmitől sem! – vonogatta a vállát Céci.
Persze, tudom, bátor vagy! Sőt okos is, ezért bizonyára tudod, hogy az első rózsafüzér 150 db szárított rózsasziromból készült? És, azt is, hogy mi az a rozetta?
Nem tudtam. Rozetta? Valami bor? – morgott Céci.
Nem, nem. Rózsaablak, csodálatos színekkel, formákkal, mintákkal. Mi is csinálhatnánk egyet a kunyhóra, feldobná. Készíthetnénk a plafonunkra is egy rózsaformát, és az összejöveteleinket a „Sub Rosa” alatt tartanánk.
Mi jelent ez a szó: Zsubrosa?
Nem Zsubrosa, Szubrózsa. Azt jelenti: a rózsa alatt. A rózsa régen a hallgatás jelképe volt. Amit megbeszéltek alatta egymás között az emberek − összeesküvéseket, lázadásokat, gyónási titkokat −, azt nem szabadott kifecsegni. Nem is rossz ötlet Céci! Legalább nem kotyoghatnál annyit!
Undok vagy Nyanyuci! Mesélj másról!
Nyanyar lecsavarta a rózsavíz kupakját, majd a rózsaolajból cseppentett párat egy szalvétára. Az illatos, édes illat belengte a kunyhót. Nyanyar hármat csettintett az ujjával, és a kis ház lakói előtt egy középkori palota jelent meg. Az udvaron öt királyi gyermek szaladgált, körülöttük a szolgák gyermekei futkostak. II. András király gyermekei. Mária, a kis Erzsébet, Béla, Kálmán és András. Nagyon régen történt ez, az 1200-as évek elején. Tudjátok, a kis Béla felnőve nagy királyunkká lett: ő a „második honalapító”, de a gyönyörűséges Erzsébet kiemelkedő hitélete is megmutatkozott már kisgyerekkorában. Kiskosarában kenyeret, élelmet osztogatott a szegény gyermekeknek. Csúfolták, szidták is érte eleget testvérei. Egyik alkalommal atyja is rajtakapta az alamizsnaosztáson. A kislány úgy megszeppent, hogy a király megfenyíti a „pazarlásért”, ezért azt füllentette, hogy rózsákat visz a szegényeknek. Tél volt, fehér hó takarta a palota környékét, apja levette a kendőt a kosár tetejéről, és lássátok csak: az tele volt sugárzó, friss rózsafejekkel. Erzsébet később is sokat segített a szegényeknek, ezért szentté avatták. Apja és fivére dicső életéről majd később biztosan tanulni fogtok.
Nagyon érdekes képek voltak ezek Nyanyar − sóhajtotta Céci. – Máskor is varázsolhatnál nekünk így! Olyan ritkán teszed! Mi lett a sorsa Erzsébetnek?
Rokonai nem nézték jó szemmel a jótékonyságát. Ezért kimenekítette gyermekeit Wartburg várából, és szeretetben nevelte őket Marburgban, sokat segítve a szegényeken. Na, de hogy te is örülj az ajándékaimnak, ezért most készíteni fogunk egy kis rózsás málnahabot és meghívjuk a barátainkat. Szólnál a nevető szajkónak, hogy vigye hírül a hírt?
Céci gyorsan felöltözött, elindult megkeresni a tarkatollú szajkót, Nyanyar és Lédi tojást, porcukrot, rózsaszörpöt, kandírozott rózsaszirmot és málnát vettek elő. Lédi a gőz felett kemény habot vert a tojásfehérjéből, majd Nyanyar hozzáöntötte a cukrot és szörpöt, beleforgatták a málna egy részét. Üvegkelyhekbe öntötték, a tetejére kandírozott rózsaszirmokat és málnát tettek. Mire elkészültek a finomsággal, már Céci is visszaért, a távolban látszottak a színes tarka manósapkák.
Csináltam rózsaszörpöt, hogy rózsás jókedvünk legyen – hozta nevetve Lédi az illatos italt.
Nyanyar az aromalámpába rózsaolajat öntött, kitették az asztalra a karácsonykor kapott társasokat. Harsogott a kis ház a jókedvtől. Vajon a rózsa volt az oka, vagy csak a szeretet? Járj utána!